Epoksi Zemin Kaplama Neden Tercih Edilir?

Zemin kaplama işlemlerinde epoksi malzemelerin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinin başında, bu malzemenin oldukça kolay bir şekilde zemine işlenmesi ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olması gelmektedir. PVC zemin kaplama malzemelerinin yanı sıra epoksi zemin kaplama uygulamaları yüksek oranda endüstriyel alanlarda tercih edilir. Örneğin yük makinalarının yoğun olduğu bir üretim merkezinde ya da ağır üretim fabrikaların zeminlerinde epoksi zemin kaplama işlemleri uygulanır. Aynı zamanda epoksi zemin kaplamalar yüksek ısı direnci ile PVC zemin kaplamalar ile farklılaşmaktadır.

Epoksi zemin kaplama tercihlerinin bir diğer nedeni ise estetik bir görünüme sahip olması ve özelleştirilebilir olmasıdır. Özellikle bu noktada üç boyutlu epoksi zemin kaplama uygulamaları oldukça öne çıkmaktadır. Zemine istenilen görselin yansıtılması ile etkileyici ve estetik zeminler elde edilebilmektedir. Aynı zamanda evlerde ve ofislerde de tercih edilebilen metalik epoksi boya ile yapılan uygulamalar da oldukça ilgi çekicidir.

Zemin kaplama için epoksi malzemelerin tercih edilmesindeki son neden ise hijyenik ve kolay temizlenebilir bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı okullarda, hastanelerde ve bir çok sağlık kuruluşu zemininde epoksi zemin kaplama uygulamalarına rastlayabiliriz.